19.11.2016. - boravili smo kod prijateljske udruge u Bratini "TITANIK 100", koji žele otgnuti od zaborava stradanje ovoga veličanstvenog broda na kojem je bilo i naših predaka čiji je cilj bio Amerika. Ova udruga promovira taj dio povijesti i povezani su sa svim društvima takovog karaktera u svijetu. Ove godine u lipnju, ovdje je boravila udruga iz Švicarske koji su se oduševili radom ove udruge i predstavljanjem Titanika na našem prostoru. Udruga "T - 100" preselila je staru drvenu kućicu u kojoj je do pedesetih godina živio preživjeli stradalnik sa Titanika, uredila mali muzej i polako postavlja tematski park oko te kućice. Mi smo danas posadili 12 lipa, koje će simbolizirati 270 metarski brod jer sada ukupno ima 27 posađenih lipa, u aleji lipa. Na ovom parku radili smo i prošle godine, pa je sad aleja završena. Nastavljamo suradnju sa ovom udrugom i u budućnosti.

 

09.11.2016. - u Gradskoj knjižnici "I.G. Kovačić" organizirali smo predavanje i dokumentarni film o proboju kasarne NH "Stjepan Milašinčić - Šiljo" u Logorištu od 04. - 06.11. 1991.g., po temi "Borbena akcija Logorište". Povodom 25. obljetnice početka Domovinskog rata i sjećanja na žrtve koje su tijekom rata utkane u slobodnu i nezavisnu R. Hrvatsku, prisjetili smo se 18 civilnih i 23 vojne žrtve sa naše strane u ovoj borbenoj akciji. Pobunjeni Srbi i JNA razorili su i uništili više od 100 obiteljskih objekata i preko 120 gospodarskih objekata u ovom proboju, a oštećeno je preko 200 objekata što stanovanja što gospodarskih zgrada u zahvatu komunikacije kojim su se probijali. Ova bitaka sa oklopom, po veličini i žrtvama druga je u našem Domovinskom ratu nakon bitke za Vukovar. Ovo je jedina kasrna JNA u R. Hrvatskoj, koja je izvela proboj i odvezla dio tehnike iz okruženja. Sa neprijateljske strane, po izvještaju k-danta kasarne, pretrpjeli su gubitke u ljudstvu sa 14 poginulih i 33 ranjena neprijateljska vojnika. Kako bi nas zavarao, neprijatelj je ostvario borbeni pritisak na Turanj, a proboj izveo dužim putem na smjeru: Logorište - Belajske Poljice - Ladvenjak. Selište - Markušići - D. Velemerić i preko pontonskog mosta prešao na suprotnu stranu. U početnoj fazi ove bitke, trpili smo velike gubitke, ali brzim prilagođavanjem novonstale situacije i reorganizacijom obrane, prisebnosti pojedinaca, stvoreni su uvjeti za nanošenje gubitaka neprijatelju. U napuštenoj kasarni, mnogo je naših branitelja naoružano raznim tipovima tada suvremenog naoružanja od pješačkog, topničkog, oklopnog, raketnog, do suvremenih sredstava veze, inžinjerije, ABKO i PZO, čime smo poboljšali obrambenu sposobnost naših i drugih postrojbi.

 

23.10.2016. - uključili smo se u obilježavanje ustrojavanja 25. obljetnice 129. br. HV. Na spomen obilježje u G. Mekušju postavili smo lampion, zajedno sa ostalim udrugama i prisjetili se 28-ce poginulih branitelja iz ove karlovačke brigade. U Radićevoj ulici, na Turističko - ugostiteljskoj školi, postavljena je i prigodna Spomen ploča, gdje je za vrijeme Domovinskog rata bilo u jedno vrijeme Zapovjedništvo 129. br. u tadašnjoj vojarni.

 

20.10.2016. - zajedno sa Državnim arhivom Karlovac, (DAKA), i Hrvatskim dokument. memorijalnim centrom Domovinskog rata iz Zgb-a, prigodno smo obilježili 25. obletnicu početka Domovinskog rata i Dan neovisnosti uz prigodno predavanje gđe. Ane Holjevac - Tuković, (HMDC DR) po temi: "Početak Domovinskog rata u R. Hrvatskoj",  dokumentarni film: "Ratna zbilja" i izložbu novih 20 velikih ratnih fotografija u prostoru DAKA. Izložba, predavanje i dokumentarni film bili su vrlo posjećeni, a od gostiju došli su: g. Tomo Medvjed, ministar hrvatskih branitelja, g. Branko Kaleb, ministarstvo kulture, g. Ivan Banjavčić, dožupan KŽ, g. Jure Katić, gradonačelnik Slunja, g. Zoran Vilović, dogradonačelnik D. Rese, g. Željko Šančiić, pročelnik u KŽ, g. Željko Car, NO Ribnik, g. Željko Prigorac, NO Lasinja, gđa. Andreja Navijalić, pročelnica GUK, msgr. Ferdinand Vražić i brojni posjetitelji, branitelji i učenici osnovnih i srednjih škola. Izložbu su nam uveličali i naši gosti iz OTK "Zlatni kotač" Zgb, koji su došli sa svojim starodobnim vojnim vozilima usprkos kiši, g. Ivan Skender, g. Slavko Jandrečić, g. Slavko Krautszel i g. Nenad Hodak.

 

15.10.2016. - danas smo putovali kroz povijest starom povijesnom cestom "Jozefinom" našim starodobnim vojnim vozilom "AR-55". Ova je cesta isplanirana kao vojna transportna cesta od Karlovca do Senja, 1775. g., a završena je i u promet puštena 1783. g. Bila je izuzetno važna pa se 1886. g. uspostavlja redoviti poštanski saobraćaj na relaciji: Beč - Zagreb - Karlovac - Senj. Na i uz cestu su izgrađeni brojni mostovi, fontane, miljokazi, sunčane ure... kao trajan spomenik kulturne baštine. I mi smo posjetili jedan takav u Tounju, dvokatni jedinstveni most u ovom dijelu Europe. U Oštarijama nas je dočekao pop Anto Luketić, upoznao nas sa povješću Župne crkve "Uznesenja B.D. Marije", poznatijom kao "M. B. od Čudesa". Ova je crkva izgrađena davne 1450. g. na temeljima stare romaničke crve i na posjedu Stjepana II Frankopana. Bila je trobrodna i vrlo velika za ono vrijeme, oko 60 m u dužini. Po preseljenju Krbavske biskupije iz Udbine u Modruš, postaje katedralna. Crkva je poznata po starim glagoljaškim Misalima i Bravijarima, koje nam je pokazao i pop Anto. Današnji izgled crkva poprima krajem 18. i početkom 19. st. kada je djelimično obnovljena. Jedno je vrijeme služila kao Krajiška utvrda u 17. i 18. st., štiteći prijelaz preko r. Mrežnice u Oštarijama od provale osmanilija iz Bosne. Put nas je dalje vodio do g. Krune Dujmića, u Ogulinu, koji je kolekcionar i ljubitelj starina, od svoje 8. godine. G. Kruno je sakupio veliku zbirku povijesnih, etnoloških, borbenih i kulturnih artifakata i alata kroz sve epohe na ovim prostorima. Kao strastveni ljubitelj starina, uredio je i prostoriju sa postavkama iz razdoblje Domovinskog rata sa Zbirkom odora, činova, amblema i naoružanja, što nam je bilo najzanimljivije. Sa ovim strastvenim kolekcionarom mogli smo pričati cijeli dan, ali smo nastavili naše putovanje do Ogulina, gdje smo postavili lampion za poginule branitelje ovoga kraja, ispred dvorca Bernardina Frankopana. Ovdašnji branitelji kroz povijest, dali su veliki doprinos u stvaranju samostalne i neovisne Republike Hrvatske. Pošto se spustila jaka kiša, prošli smo pored Ogulinskog mora - jezero "Sabljaci" i započeli povratak prema Karlovcu. U Zvečaju smo prešli pontonski most na r. Mrežnici i krenuli kroz međuriječje od Mrežnice prema Korani uz crtu nekadašnje bojišnice u Domovinskom ratu, preko Barilovačkog Cerovca, Barilovačkog Leskovca do Belaja i Belajskih Poljica. Već umorni, izmoreni kišom i egzotičnim putovanjem u strodobnom vozilu, oko 15,30 sati, vraćamo se u Karlovac, praćeni jakom kišom. I u ovim izuzetno teškim uvjetima, puno smo toga vidjeli i naučili o našoj povijesti, kako bi znali cijeniti vrijeme i mjesto gdje živimo.