10.01.2016. - bili smo sudionici 7. hodočašća "U čast hrvatskim junacima Gvozdanskog" i prisjetili se hrabrih branitelja koji su više od 3 mjeseca odoljevali neprekidnim osvajačkim turskim četama koje su opkoljavale ovu utvrdu i uzaludnim jurišima pokušale ju osvojiti. Nakon tri mjeseca opsade, u noći 12./13. siječnja 1578. godine, turskim četama je uspjelo ući u utvrdu, ali ih je zapanjio prizor koji su vidjeli. Malobrojni branitelji bili su na svojim mjestima, svi smrznuti i nepokretni, izranjavani i izmučeni, jer više nisu imali ni baruta, ni hrane, ni drva za ogrijev. Ferhat paša, zapovjednik turskih napadačkih snaga, vidjevši ovaj prizor, naredio je da se svi branitelji sahrane po katoličkom obredu uz vojne počasti. Svetu misu u crkvi "sv. Filipa i Jakova" predvodio je msgr. Ivica Petanjak, biskup krčki sa msgr. Vladom Košićem, biskupom sisačkim i brojnim svećenicima, a nakon misnog slavlja, položeni su vijenci i zapaljene svijeće na spomen obilježju uz cestu ispod porušene utvrde za sve hrvatske branitelje kroz stoljeća. Brojna izaslanstva poklonila su se žrtvi ovih mučenika za našu slobodu od izaslanika predsjednice Republike do Hrvatskog generalskog zbora i brojnih braniteljskih udruga. Prigodno su govorili; g. Ivica Matošević, ispred branitelja i organizatora ovoga hodočašća, g. Ivan Žinić, župan SMŽ, g. Antun Vidaković, izaslanik Predsjednika Hrvatskog sabora i g. Ante Deur, izaslanik predsjednice R. Hrvatske, pokroviteljice ovogodišnjeg hodočašća. Zapaljen je i "Plamen slobode" na ostacima ruševine ove gradine. Druženje hodočasnika je nastavljeno i nakon svečanog protokola.

 

30.12.2015. - organizirali smo prigodno sjećanje na novinara Živka Krstičevića koji je poginuo na Turnju 30. prosinca 1991. godine, šireći istinu o našoj borbi za neovisnost. Radio je za WTN - televiziju iz USA i Canade, a njegove priloge sa našeg terena preuzimali su i na CCN-u. Paljenjem lampiona na spomen obilježju, na Turnju, pokojnog novinara i neumornog snimatelja, prisjetli su se i naši branitelji na turanjskoj bojišnici. U GČ "Turanj" predstavljen je i dokumentarni film "Ratni snimatelj" koji je urađen za to sjećanje u režiji Ivice Sertića, suradnika i člana Zbora ratnih izvjestitelja. Pored Živka, na našem prostoru poginulo je i ranjeno još novinara, ratnih izvjestitelja, koji su svoj život darovali za istinu i žrtvu na ovim prostorima.

 

13.12.2015. - u zagrebačkoj prvostolnici preuzeli smo Betlehemsko svjetlo mira i radosti koje su Bečki Izviđači donijeli iz Betlehemske štalice gdje se rodio Isus, a odatle Svjetlo raznose Izviđači po Europi, Australiji, Sj. Africi, Istočnoj Aziji, Sjev. i Juž. Americi u svoje domove, župe, škole i ustanove. Ovogodišnje Betlehemsko svjetlo unijeli su naši Izviđači i g. Josip Leko, Predsjednik hrvatskog državnog sabora, u našu Prvostolnicu. Sv. misu služio je msgr. Josip Kuhtić, rektor katedrale i dr. Franjo Topić, predsjednik hrvatskog društva "Napredak" iz F. BiH. Nakon sv. mise, Svjetlo je podijeljeno Izviđačkim odredima iz R. Hrvatske i građanima koji će ga raznijeti u svoje gradove, župe i domove. Ovogodišnje geslo je: "Neka ovo Svjetlo sja u našim očima, srcima i našim domovima". Mi ćemo Svjetlo raznijeti po karlovačkom, dugareškom i slunjskom dekanatu, dječjim vrtićima, školama i gradskim ustanovama.

Svima želimo mirne, blagoslovljene, vesele i zdravlja pune predstojeće Božićne blagdane!

 

05.12.2015. - posjetili smo prijateljsku udrugu u Bratini, općina Pisarovina, "Titanik 100", koja je osnovana 24. svibnja 2012. godine s ciljem istraživanja, očuvanja i predstavljanja dokumenata, predmeta i sudionika stravične pomorske tragedije na brodu "Titanik" 15. travnja 1912. godine. Mi smo sadili lipe u Aleji lipa u Tematskom parku koji se nalazi uz Spomen kuću gdje je smješten i Muzej "Titanik 100". Prošle i ove godine, posadili smo ukupno 30 lipa u Aleji koja je duga 270 m što odgovara dužini parobroda "Titanik", gdje će biti šetnica od Muzeja do palube dijela broda na malom jezeru u parku. Ovdje je već posađena Šumica breza koje simboliziraju naše sunarodnjake koji su plovili na ovom brodu i to; 30 breza za Hrvate, troje preživjelo brodolom, 5 breza za Slovence, dvoje preživjelo brodolom, i 4 breze za Bošnjake. Udruga je stupila u kontak sa 30 država koji isto tako njeguju sjećanje na ovaj stravični događaj, a u Udrugu je učlanjeno preko 150 članova, među kojima i brojni Veleposlanici zemalja putnika na ovom brodu. Ovim marljivim entuzijastima želi puno uspjeha u njihovim nastojanjima za ostvarenje cilja koji su si postavli, a nadamo se i daljnjoj suradnji.

 

28.11.2015. - sudjelovali smo na Redovnoj godišnjoj skupštini Hrvatskog domobrana - ogranak Rijeka, koja se održavala u Svetištu MB Trsatske, Aula Ivana Pavla 2. Prije Skupštine, posjetili smo Trsatsko groblje i na Spomen obilježje HD - ogranak Rijeka položeni su cvjetni arnžmani i zapaljeni lampioni. U Svetištu nazočili smo i sv. misi za poginule i nestale sudionike svih ratova na ovim prostorima. Skupština je bila sadržajna, a uz pjeme i nastup KUD-a iz Delnica, malo se odužila. Iz razloga ograničenja vremena, požurili smo se za povratak i vratili u popodnevnim satima.