15.11.2024. - u našoj organizaciji i dogovoru sa ravnateljicom OŠ "Braća Seljan" iz Karlovca, organizirali smo vožnju u vojnom vozilu TAM - 5000, iz naše kolekcije, za učenike 7 razreda. Ovaj program osmislila je nastavnica povijesti Karolina i predložila ravnateljici, gđi. Jasmini Budinski, kako bi učenike 7. r. ove škole, prevezli na Turanj u Muzej Domovinskog rata na sat povijesti jer uskoro kreću u Vukovar na edukaciju iz tematike Domovinskog rata. Pozvan sam u školu na razgovor i mogućnost ostvarenja programa. Zamisao je dobra, ali sam se morao konzultirati sa policijom, gdje dobivam odobrenje uporabe vozila TAM - 5000, ali samo u krugu ove škole. Tamo smo program realizirali u okviru dvorišta ove škole a učenici su na Turanj u posjetu Muzeju DR otišli redovnom linijom. Ipak su doživjeli jedan nesvakidašnji doživljaj vožnje u vojnom vozilu, kakava su tijekom Domovinskog rata redovno saobraćala našim prostorom prevozeći naše branitelje na i sa borbene linije,uz razna prevoženje i logistička svakodnevna snabdijevanja punktova na ratnim pozicijama. Vozilo je vozio naš iskusni vozač Ivica Kosturić. učenici i nastavnici bili su zadovoljni ovim programom.

 

09.11.2024. - iza našeg spomen-obilježja u s. Belaj, zasadili smo nekoliko sadnica koje će u budućnosti ukrašavati ovo spomen-obilježje. Zasađeno je: velelisna lipa, malolisna lipa, javor gorski i hrast kitnjak. U radovima nam je pomogao i vlasnik zemljišta, g. Stjepan Belavić. Dok smo izvodili radove, naši branitelji u prolazu su nas pozdravljali i zaustavljali se kako bi razgovarali i pozdravili se s nama uz čestitke na sjećanje i obilježavanje borbene akcije koja se ovdje odvijala.

 

03.11.2024. - u s. Belaj, otkriveno je novo spomen-obilježje za poginule branitelje i sjećanje na mjesto zaustavljanja neprijateljske napadne tenkovske kolone koja je 04.11.1991. g. borbeno djelovala u sklopu proboja vojarne iz s. Logorišta. Sam proboj započeo je u 08,00 sati sa zadaćom stvaranja mostobrana za izvlačenje kompletne opreme iz ove vojarne u nekoliko dana. Našim borbenim djelovanjima, neprijateljske snage pobunjenih Srba i JNA pretrpjele su znatne gubitke u ljudstvu i tehnici. Drugog dana proboja 05.11., po odluci k-danta vojarne, ppuk. Bore Ercegovca donesena je odluka kako će nastaviti sa probojem u 2 ešalona; 1. oklopno napadni i 2. transportni, natovariti borbena sredstva i municiju, sve što se može utovariti i krenuti u novi proboj u 14,00 sati smjerom: vojarna - Belajske Poljice - Ladvenjak - Selište - Markušići - D. Velemerić - r. Korana - Malići. Kolona se kreće uz borbu i uništava i pali sve što joj je na putu: stambene, gospodarske objekte i stanovništvo uz stravične gubitke i materijalnu štetu. Kolona je zanoćila u s. Markušići i 06.11.91. nastavlja pokret do r. Korane koju prelazi u 10,00 sati a čelom kolone ulazi u Vojnić, na okupiranom teritoriju u 11,00 sati uz svečani doček. Spomen-ploču su blagoslovili vlč. Tomislav Krajačić i pater Filip Vicić a otkrili gen. Josip Stojković i brig. Renato Radočaj, tada zapovjednik satnije na ovom prostoru. Ovoj svečanosti nazočili su i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja, g. Tomo Medved, naš Saborski zastupnik i gradonačelnik, g. Damir Mandić, naša županica, gđa. Martina Furdek Hajdin, predstavnici brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata sa našeg prostora i zagrebačke županije, roditelji poginulih branitelja, ratni zapovjednici, gen. Rudolf Brlečić i brig. Josip Tomačić te drugi gosti, mještani i suradnici. Spomen-obilježje smo izgradili uz potporu MHB, VOMP-a, općine Barilović i donatora. Sudjelovali smo na sv. misi i komemoraciji u kapelici M.B. Fatimske u Belaju. Koncelebriranu sv. misu predvodio je msg. Josip Kuhtić, rektor zagrebačke katedrale sa svećenicima iz ovoga kraja. Neka je vječna slava i hvala svima braniteljima koji su dali život na oltar Domovine i Prvom predsjedniku, dr. Franji Tuđmanu.

 

27.10.2024. Ove nedjelje u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranka Zrinski Frankopan, obilježena je 33. Obljetnica osnutka 3. Ozaljske bojne 129. brigade i dan Hrvatskih branitelja Domovinskog rata Ozaljskog kraja. Program je započeo paljenjem lampiona na Trgu Hrvatskih branitelja u centru Ozlja, te odlaskom na svetu misu u crkvu Svetog Kuzme i Damjana u Vrhovcu. Nakon svete mise uputili smo se u koloni prema Vatrogasnom domu Vrhovac gdje je započeo službeni dio programa. Program je vodio kustos zavičajnog muzeja Ozalj Stjepan Bezjak. Dio programa pripremili su i učenici osnovne škole Slava Raškaj. Nakon pozdravne riječi gostiju, te upoznavanja sa formiranjem i ratnim putem Ozaljske bojne završio je službeni dio programa te je uslijedio objed. Nastavilo se druženje sudionika te sportsko kulturno zabavni program.

 

15.10.2024. - završili smo spomen obilježje u s. Belaj postavkom spomen ploče i jarbola uz spomen obilježje. Ploču na Inoxu izradio je i dizajnirao gen. Blago Dujmić iz Samobora. Danas smo kompletirali spomen obilježje uz nadu kako će ovdašnji stanovnici i branitelji shvatiti poruku koju smo im uputili na ploči, na sjećanje i opomenu za događaj koji se ovdje dogodio 4. studenog 1991. g. a neprijateljskim vojnicima nanesen poraz i gubici u živoj sili i tehnici. Na kamenom obelisku je i stilizirani križ, simbol uskrsnuća i vječnog života, sastavljen od zrna protuavionskog mitraljeza 12,7 mm. Ispod spomen ploče nalaze se topnički projektili, 3 veća topnička projektila od 130 mm i 2 manja od 105 mm koji simboliziraju pogođene neprijateljske tenkove od kojih su 3 ostala na ovom bojnom polju a dva su se izvukla. Pokrivka na kamenom obelisku dočarava sve stambene i gospodarske objekte koje su pobunjeni Srbi, tzv. JNA i paravojska srušili i spalili pri proboju iz vojarne u s. Logorištu. O ovom događaju mnogi naši "branitelji" pričaju priče i doživljaje, a ni blizu nisu bili kad se ova borbena akcija odvijala, pa smo objavili i rečenicu na doljnjem dijelu spomen ploče, kako bi takve uozbiljili. Oni koji su sudjelovali u ovoj borbenoj akciji navedeni su na spomen ploči.